RECA ultra hooked blade (10 pcs), black, 52 x 19 x 0.65 mm
The RECA ultra hooked blades ("black blades") are specially heat treated, creating a higher carbon content in the steel. Sulphur and manganese content in the alloy is reduced to a minimum. The result: extremely clean-cut edges. Ground on two sides and with a Rockwell hardness of 64, they enable more precise holding and cutting of the material — the result: improved cutting and a longer service life.
| Vørunummar | 0703600135 |
| EAN | 4029484836901 |
| Blade length | 50 mm |
| Blade width | 19 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Material | Steel |
| Thickness of blade | 0.65 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The RECA ultra hooked blades ("black blades") are specially heat treated, creating a higher carbon content in the steel.
Sulphur and manganese content in the alloy is reduced to a minimum. The result: extremely clean-cut edges.
Ground on two sides and with a Rockwell hardness of 64, they enable more precise holding and cutting of the material — the result: improved cutting and a longer service life.
Advantages:
- Extremely sharp blade cutting edge
- More precise holding and cutting of the material
- Improved cutting ability
- Longer service life
Content remark:
10 bladesAdvice:
Suitable for:
- RECA safety cutter (art. no. 0703 600 040)
- RECA universal + rug cutter (art. no. 0703 600 030)
- RECA 2C universal cutter in holder (art. no. 0703 600 031)