RECA 2C universal cutter with five spare blades, two-component handle, 200 mm
Ergonomic, slightly curved two-component handle with rubber inlays for a secure grip. Robust, die cast zinc housing. Interlocking handle sections for increased stability. Blades can be changed quickly without using tools. Ball-spring system holds blade in position. Five replacement blades (trapezoidal blades) in the interior reserve magazine. Includes high-quality plastic belt holster. Advice: All blades are polished on both sides! Knife weight: 300 g
| Vørunummar | 0703600031 |
| EAN | 4029484812691 |
| Blade length | 60 mm |
| Blade width | 19 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 195 mm |
| Thickness of blade | 0.61 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Ergonomic, slightly curved two-component handle with rubber inlays for a secure grip.
Robust, die cast zinc housing.
Interlocking handle sections for increased stability.
Blades can be changed quickly without using tools.
Ball-spring system holds blade in position.
Five replacement blades (trapezoidal blades) in the interior reserve magazine.
Includes high-quality plastic belt holster.
Advice:
All blades are polished on both sides!
Knife weight: 300 g