INOX-Mop flap wheel discs, grain: 320, fine grinding, 125 mm
Abrasive flap disc with structured abrasive (Trizact*) for fine sanding
Field of Application: For intermediate and final sanding of stainless steel, steel, tool steel, aluminium and non-ferrous metals.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0666050028 |
| EAN | 4029484445288 |
| Bore diameter | 22.23 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 125.0 mm |
| Grid size | 320 (A65) |
| Max. rotation speed | 12250 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
Abrasive flap disc with structured abrasive (Trizact*) for fine sanding
Field of Application:
For intermediate and final sanding of stainless steel, steel, tool steel, aluminium and non-ferrous metals.Advantages:
- Excellent polishing results, all the way up to a mirror finish.
- Enormous time savings and lower set-up costs compared to conventional processes as fewer work steps are required.
- Aggressive abrasive - new layers of sanding material are continually exposed while machining.
- High degree of material removal while maintaining a fine grinding finish.
- Uniform grinding finish through to completion.
- Much longer service life than conventional abrasives.
- Plastic disc prevents surface damage.
Advice:
*Trizact is a structured abrasive from 3M.Allar útgávur

INOX-Mop flap wheel discs, grain: 220, fine grinding, 125 mm
220 (A100)
pk (10 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

INOX-Mop flap wheel discs, grain: 400, fine grinding, 125 mm
400 (A45)
pk (10 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo