DISC non-woven material, medium/red, grain 180, 125 x 22 mm
For covering surfaces and creating a surface finish
Field of Application: Removing and smoothing thin welding seams Cleaning the surface and creating a surface finish Removing discolouration For intermediate and final sanding of stainless steel, steel, tool steel, aluminium etc.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0668020020 |
| EAN | 4029484495399 |
| Bore diameter | 22 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 125.0 mm |
| Grid size | 180 /medium |
| Max. rotation speed | 7000 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
For covering surfaces and creating a surface finish
Field of Application:
Removing and smoothing thin welding seamsCleaning the surface and creating a surface finish
Removing discolouration
For intermediate and final sanding of stainless steel, steel, tool steel, aluminium etc.
Advantages:
- Maximum removal rate and service life
- Quick and simple to replace discs thanks to hook-and-loop system
- Simple to centre, thereby significantly reducing vibrations
- Precise positioning of discs
Advice:
Fleece DISC can be used only with Soft-Fix (art. no. 0668 000 115) and backing pad (art. no. 0668 000 100)Allar útgávur

DISC non-woven material, coarse/brown, grain 100, 125 x 22 mm
100 / coarse
pk (10 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

DISC non-woven material, fine/blue, grain 280, 125 x 22 mm
280 / fine
pk (10 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo