DISC Ceramic, grain 120, 115 x 22 mm
The Ceramic DISC is equipped with the hardest and toughest abrasive grain - 3M Cubitron grain.
Field of Application: For machining all metals, particularly good for materials that are difficult to machine such as stainless steel, titanium, high-alloy steels etc.; for grinding welding seams. Deburring and chamfering
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0668010120 |
| EAN | 4029484508563 |
| Bore diameter | 22.2 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 115.0 mm |
| Grid size | 120 |
| Max. rotation speed | 7000 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
The Ceramic DISC is equipped with the hardest and toughest abrasive grain - 3M Cubitron grain.
Field of Application:
For machining all metals, particularly good for materials that are difficult to machine such as stainless steel, titanium, high-alloy steels etc.; for grinding welding seams. Deburring and chamferingAdvantages:
- Ceramic abrasive grain for long-lasting maximum performance (up to 3x the service life and removal compared to zirconia alumina)
- Self-sharpening effect thanks to microfractures in the grain
- Uniform grinding finish
- Lowest-temperature sanding
Advice:
Ceramic DISC can be used only with Soft-Fix (art. no. 0668 000 115) and backing pad (art. no. 0668 000 100)Allar útgávur

DISC Ceramic, grain 80, 115 x 22 mm
80
pk (10 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

DISC Ceramic, grain 100, 115 x 22 mm
100
pk (10 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo