VISO 4.4.2 T transparent case
Transparent lid for a clear view of the contents Ideal for flexible storage of small parts, tools and consumables
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0966011000 |
| EAN | 4066115035920 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Depth | 278 mm |
| Height | 140 mm |
| Interior height | 108 mm |
| Internal depth | 231.25 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Transparent lid for a clear view of the contents
Ideal for flexible storage of small parts, tools and consumables
Advantages:
Optimal overview
- Transparent lid for a clear view of the contents.
- The flat lid enables the use of system tray inserts and system empty boxes.
Compatible and flexible due to grid dimensions
- Allows the contents to be customised for different applications
- The cases can be used for vehicle equipment
Combining multiple cases
- Integrated rail contour and coupling elements allow users to combine multiple cases and transport equipment safely.
With a number of functional elements
- Simple opening and closing due to closures with recessed handles
- Labelling field for adhesive or inserted labels
Very comfortable to carry
- Large handle design
- Integrated soft elements and wide swivel radius to take the pressure off hands and wrists
- Handle with up to 60 kg load capacity
Advice:
Without contents. Can be fitted with system empty boxes and tray inserts.System empty boxes must be positioned in case format 4.4. so that the groove for hooking in and the bevelled labelling field are on the left-hand side.
Allar útgávur

VISO case 4.4.1 T transparent/empty
54854.4.1
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo