RECA point chisel SDSmax 600
A classic in proven RECA quality. The all-rounder. For various types of demolition work and creating openings in concrete, clay brick masonry and many other materials. For breaking down loose stone. Forged, pyramidal tip for a wedge effect during removal. The concentrated transmission of load at the tip makes this chisel ideal for breaking open, breaking through and breaking off material.
| Vørunummar | 06385600 |
| EAN | 4029484429158 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 600.0 mm |
| Suitable for machine type | Drill and chipping hammer, 5 - 10 kg class |
| Tool holding device | Suitable for SDS-max |
| Weight | 1.1 kg |
| Supplier | RECA NORM |
A classic in proven RECA quality.
The all-rounder. For various types of demolition work and creating openings in concrete, clay brick masonry and many other materials. For breaking down loose stone.
Forged, pyramidal tip for a wedge effect during removal. The concentrated transmission of load at the tip makes this chisel ideal for breaking open, breaking through and breaking off material.
Advice:
We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).
Allar útgávur
