DISC INOX, grain 400, 115 x 22 mm
Structured abrasive for fine sanding (3M Trizact)
Field of Application: For intermediate and final sanding of stainless steel, steel, tool steel, aluminium and non-ferrous metals.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0668050040 |
| EAN | 4029484460380 |
| Bore diameter | 22.2 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 115.0 mm |
| Grid size | 400 (A45) |
| Max. rotation speed | 7000 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
Structured abrasive for fine sanding (3M Trizact)
Field of Application:
For intermediate and final sanding of stainless steel, steel, tool steel, aluminium and non-ferrous metals.Advantages:
- Excellent polishing results, all the way up to a mirror finish.
- Aggressive abrasive - new layers of sanding material are continually exposed while machining.
- High degree of material removal while maintaining a fine grinding finish.
- Uniform grinding finish through to completion.
- Much longer service life than conventional abrasives.
Advice:
INOX DISC can be used only with Soft-Fix (art. no. 0668 000 115) and backing pad (art. no. 0668 000 100)Allar útgávur

DISC INOX, grain 220, 115 x 22 mm
220 (A100)
pk (10 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

DISC INOX, grain 320, 115 x 22 mm
320 (A65)
pk (10 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

DISC INOX, grain 1200, 115 x 22 mm
1200 (A16)
pk (10 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo