Hammerset anchor ED stainless steel, zinc-plated, M 12x50 D
Ideal for attaching diamond drills and saw blades to concrete
Application: area: For attaching diamond drills and saw blades to concrete
Logins coming soon — contact us for prices: a4@a4.fo
| Article number | 090481216 |
| EAN | 4029484432721 |
| Anchor diameter | 16 mm |
| Anchor diameter x anchor length (l) | 16 x 54 mm |
| Anchor length (l) | 54 mm |
| Construction product | Yes |
| Diameter | 16 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Ideal for attaching diamond drills and saw blades to concrete
Application area:
For attaching diamond drills and saw blades to concreteAdvantages:
- Solid wall plug body with 16 mm external diameter
- Very heavy load due to large steel cross-section
- Hammerset anchor with increased steel failure load
- Greater safety margins when anchoring core drills
- For recommended loads, see EM 12 hammerset anchor (permissible loads)
- For use with expander tool E-SW 12
Advice:
- It is essential to observe drill hole depth and drill hole diameter
- Drive the cone in using the expander tool until the setting tool makes contact with the wall plug body
- Minimum screw length = component thickness + minimum screw-in depth
- Maximum screw length = component thickness + thread depth.