RECA safety cutter
With automatic blade retraction for maximum safety. The blade is automatically retracted into the housing as soon as the slider is released, or when the blade is removed from the material. Housing made of high-pressure die cast zinc, slider made of plastic.
| Artikelnummer | 0703600040 |
| EAN | 4029484812554 |
| Blade length | 60 mm |
| Blade width | 19 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 168 mm |
| Thickness of blade | 0.65 mm |
| Supplier | RECA NORM |
With automatic blade retraction for maximum safety.
The blade is automatically retracted into the housing as soon as the slider is released, or when the blade is removed from the material.
Housing made of high-pressure die cast zinc, slider made of plastic.
Includes five trapezoidal blades inside the knife!
Advice:
For knives with automatic blade retraction, the user must immediately remove their thumb from the blade slider after the knife blade enters the box, so that the blade can spring back into the blade handle as soon as the load is removed.