Wire cup brush, steel wire, 0.8 mm, plaited, 100 mm
Knotted, smooth wire. Knotted cup brushes are used in heavy-duty brushing applications, e.g. for preparing metal surfaces prior to painting, for removing slag, rust, scale or concrete residues. The 80 mm and 100-mm diameter brushes feature a support ring designed to stabilise the brush. When the free wire facing wears down, the ring can be removed and a further 20 mm of usable wire length created.
| Vørunummar | 2695411008 |
| EAN | 4029484269938 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 100.0 mm |
| Max. rotation speed | 8500 rpm |
| Tool holding device | M14 |
| Wire diameter | 0.8 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Knotted, smooth wire. Knotted cup brushes are used in heavy-duty brushing applications, e.g. for preparing metal surfaces prior to painting, for removing slag, rust, scale or concrete residues. The 80 mm and 100-mm diameter brushes feature a support ring designed to stabilise the brush. When the free wire facing wears down, the ring can be removed and a further 20 mm of usable wire length created.
Allar útgávur

Wire cup brush, steel wire, 0.5 mm, plaited, 80 mm

Wire cup brush, steel wire, 0.8 mm, plaited, 80 mm

Wire cup brush, steel wire, 0.5 mm, plaited, 100 mm
