Wire cup brush, stainless steel wire, plaited, 65 mm
Knotted, smooth wire. Knotted cup brushes are used in heavy-duty brushing applications, e.g. for preparing metal surfaces prior to painting, for removing slag, rust, scale or concrete residues. The 80 mm and 100-mm diameter brushes feature a support ring designed to stabilise the brush. When the free wire facing wears down, the ring can be removed and a further 20 mm of usable wire length created.
| Vørunummar | 2695520605 |
| EAN | 4029484269983 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 65.0 mm |
| Max. rotation speed | 12500 rpm |
| Tool holding device | M14 |
| Wire diameter | 0.5 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Knotted, smooth wire. Knotted cup brushes are used in heavy-duty brushing applications, e.g. for preparing metal surfaces prior to painting, for removing slag, rust, scale or concrete residues. The 80 mm and 100-mm diameter brushes feature a support ring designed to stabilise the brush. When the free wire facing wears down, the ring can be removed and a further 20 mm of usable wire length created.