Varius ratchet spanner, reversible AF 12
15° angling for improved freedom of movement The reverse function does not affect the slim Varius head The low height of the slim ratchet tool head is not impaired by the slim reverse lever RECA Varius wrenches provide all the advantages of a ratchet tool and much more besides! All RECA Varius wrenches feature fine toothing - the 72 teeth allow a swivelling angle of only 5° (a coarsely toothed ratchet requires 10°, a standard combination wrench at least 30°!).
| Vørunummar | 070031512 |
| EAN | 4029484306916 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Design | Switchable |
| Height | 8.2 mm |
| Length | 173.0 mm |
| Width across flats | 12 mm |
| Supplier | RECA NORM |
15° angling for improved freedom of movement
The reverse function does not affect the slim Varius head
The low height of the slim ratchet tool head is not impaired by the slim reverse lever
RECA Varius wrenches provide all the advantages of a ratchet tool and much more besides!
All RECA Varius wrenches feature fine toothing - the 72 teeth allow a swivelling angle of only 5° (a coarsely toothed ratchet requires 10°, a standard combination wrench at least 30°!). You simply need less space to work in!
The slim socket end enables working in the tightest spaces, even those too small for ratchet tools and sockets.
Torque values even exceed DIN standard 3110 for standard combination wrenches (no ratchet function).
As with all RECA tools, the socket end of Varius wrenches grips the faces of screws and nuts instead of the edges. This prevents slipping or jumping!
Extra accessories convert the RECA Varius into a real ratchet for sockets or bits within seconds!
Design:
OffsetSwitchable
Advice:
This special tool may only be loaded to the maximum torque values. For this reason, the wrenches (ring side) are only suitable for loosening screws in certain circumstances.Allar útgávur

Varius ratchet spanner, reversible AF 8

Varius ratchet spanner, reversible AF 10

Varius ratchet spanner, reversible AF 13
