ultra machine tap, DIN 371 C, HSS-Co, yellow ring, blind hole M8
Yellow ring, HSS-Co, type C Prime quality for
application: in series production. Ultra-modern manufacturing technology for maximum productivity.
Application: area: Blind hole for aluminium
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0645500080 |
| EAN | 4029484459148 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Core hole diameter | 6.8 mm |
| Length | 90.0 mm |
| Pitch | 1.25 mm |
| Shank diameter | 8.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Yellow ring, HSS-Co, type C
Prime quality for application in series production. Ultra-modern manufacturing technology for maximum productivity.
Application area:
Blind hole for aluminiumAdvantages:
Geometry
- Maximum relief grinding for soft and long-chipping materials
- Particularly high spirals (45°) in blind hole applications for optimal chip transfer
Coating/surface
- Optimal CrN* (chromium-nitride) coating tailored to metal cutting of non-ferrous metals
- Surface smoothing ensures reduced torque
Recommended applications
- Cutting speed up to vc = 20-40 m/min
- Use of cooling emulsion 6-8 %
Area of application
- Copper alloys
- Aluminium alloys
- Thermoplastics
Advice:
Up to M 10 DIN 371/from M 12 DIN 376Allar útgávur

ultra machine tap, DIN 371 C, HSS-Co, yellow ring, blind hole M3
2.556.00.5
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

ultra machine tap, DIN 371 C, HSS-Co, yellow ring, blind hole M4
3.363.00.7
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

ultra machine tap, DIN 371 C, HSS-Co, yellow ring, blind hole M5
4.270.00.8
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

ultra machine tap, DIN 371 C, HSS-Co, yellow ring, blind hole M6
5.080.01
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo