ultra machine tap, DIN 371 C, HSS-Co, red ring, blind hole M3
Red ring, HSS-Co, type C Prime quality for
application: in series production. Ultra-modern manufacturing technology for maximum productivity.
Application: area: Blind hole for tool steels up to 1200 N/mm²
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0646500030 |
| EAN | 4029484460564 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Core hole diameter | 2.5 mm |
| Length | 56.0 mm |
| Pitch | 0.5 mm |
| Shank diameter | 3.5 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Red ring, HSS-Co, type C
Prime quality for application in series production. Ultra-modern manufacturing technology for maximum productivity.
Application area:
Blind hole for tool steels up to 1200 N/mm²Advantages:
Geometry
- Special groove geometry and rake for materials that are difficult to machine
- Smooth tool surface for low-friction chip removal
Coating/surface
- Particularly hard TiCN* (titanium carbon nitride) coating for additional protection of the cutting edge
- Coating ensures a smoother surface in the groove and in the thread profile
- Surface smoothing ensures reduced torque
Recommended applications
- Cutting speed up to vc = 8-12 m/min
- Use of cooling emulsion 6-8 %, or alternatively oil cooling
Area of application
- Heat-treated steels up to 1200 N/mm², titanium alloys, heat-resistant steels, nitrided steel, reinforced plastics
Advice:
Up to M 10 DIN 371/from M 12 DIN 376Allar útgávur

ultra machine tap, DIN 371 C, HSS-Co, red ring, blind hole M4
3.30.7M4
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

ultra machine tap, DIN 371 C, HSS-Co, red ring, blind hole M5
4.20.8M5
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

ultra machine tap, DIN 371 C, HSS-Co, red ring, blind hole M6
5.01M6
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

ultra machine tap, DIN 371 C, HSS-Co, red ring, blind hole M8
6.81.25M8
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo