ultra machine tap, DIN 371 C, HSS-Co, green ring, blind hole M4
Green ring, HSS-Co, type C Prime quality for
application: in series production. Ultra-modern manufacturing technology for maximum productivity.
Application: area: Blind hole for stainless steel
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0643500040 |
| EAN | 4029484458769 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Core hole diameter | 3.3 mm |
| Length | 63.0 mm |
| Pitch | 0.7 mm |
| Shank diameter | 4.5 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Green ring, HSS-Co, type C
Prime quality for application in series production. Ultra-modern manufacturing technology for maximum productivity.
Application area:
Blind hole for stainless steelAdvantages:
Geometry
- Groove geometry with enhanced relief grinding for tough materials
- Tapered course of the threaded section inhibits jamming in the workpiece
Coating/surface
- Particularly hard TiCN (titanium carbon nitride) coating for additional protection of the cutting edge
- Coating ensures a smoother surface in the groove and in the thread profile
- Surface smoothing ensures reduced torque
Recommended applications
- Cutting speed up to vc = 6-12 m/min
- Use of cooling emulsion 6-8 %, or alternatively oil cooling
Area of application
- Heat-treated steels, chemically resistant steels, high-alloy steels, Ni alloys
Advice:
Up to M 10 DIN 371/from M 12 DIN 376Allar útgávur

ultra machine tap, DIN 371 C, HSS-Co, green ring, blind hole M3
2.5M30.5
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

ultra machine tap, DIN 371 C, HSS-Co, green ring, blind hole M5
4.2M50.8
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

ultra machine tap, DIN 371 C, HSS-Co, green ring, blind hole M6
5.0M61
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

ultra machine tap, DIN 371 C, HSS-Co, green ring, blind hole M8
6.8M81.25
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo