ultra INOX twist drill, DIN 338 HSS-Co, 3.3 mm
Twist drill with TRICON shaft, short, type W, right-hand cutting, cross grinding, DIN 338, HSS-Co 5%
Field of Application: Especially suitable for hard materials such as rust, acid and heat-resistant austenitic steels (A2 + A4), titanium and aluminium alloys with a strength of up to 850 N/mm². Optimal performance with a material thickness of up to 5 mm.
| Vørunummar | 0627000033 |
| EAN | 4029484428441 |
| Chip flute length | 36.0 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cutting material | HSS Co |
| Diameter | 3.3 mm |
| Length | 65.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Twist drill with TRICON shaft, short, type W, right-hand cutting, cross grinding, DIN 338, HSS-Co 5%
Field of Application:
Especially suitable for hard materials such as rust, acid and heat-resistant austenitic steels (A2 + A4), titanium and aluminium alloys with a strength of up to 850 N/mm². Optimal performance with a material thickness of up to 5 mm.Advantages:
- 135° turbo cutter with cross grinding
No centre punch required
Fastest drilling progress
Drilling on curved surfaces — excellent drilling properties
Reduction of contact pressure
- 40° twist angle
Particularly suitable for battery powered and hand-held drills
Dimensional accuracy: perfectly round holes right to the end
- Green ring for stainless steel
Simple material assignment — no confusion; suitable for machine taps and countersinks
- Black and gold heat treatment
Reduced thermal load on drill
- TRICON shaft
Prevents movement in the drill chuck — therefore no damage to drill
Positive locking in drill chuck
Securely and firmly clamped, particularly in the quick-action drill chuck
Optimal power transfer to the tip where the power is needed
Advice:
From 3.0 mm with black/gold surface finish. From 4.0 mm with TRICON shaftAllar útgávur

ultra INOX twist drill, DIN 338 HSS-Co, 1.0 mm

ultra INOX twist drill, DIN 338 HSS-Co, 1.5 mm

ultra INOX twist drill, DIN 338 HSS-Co, 2.0 mm
