TorqueVario torque screwdriver 0.8-5.0 Nm
The torque screwdriver can be used in a huge variety of ways due to the adjustable torque limitation and can be infinitely adjusted using a setting tool. The ergonomic multi-component handle impresses users with its lightweight and compact design. An audible click indicates that the set torque value has been reached 1/4 inch tip Min./max.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0701500001 |
| EAN | 9010685312467 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Handle length | 110 mm |
| Handle width | 35 mm |
| Handle width x handle length | 35 x 110 mm |
| Length | 135 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The torque screwdriver can be used in a huge variety of ways due to the adjustable torque limitation and can be infinitely adjusted using a setting tool. The ergonomic multi-component handle impresses users with its lightweight and compact design. An audible click indicates that the set torque value has been reached
- 1/4 inch tip
- Min./max. torque measuring range 0.8-5 Nm
- Torque scale interval 0.2 Nm
- Trigger accuracy: ±6 % tolerance from the set scale value
- Including test report
Application area:
For controlled screwing at a specified torque, for example during industrial assembly activities or screw connections of indexable inserts.Content remark:
1 x torque screwdriver handle1 x torque setting tool
1 x torque bit holder, 1/4 inch
Advice:
The torque screwdriver comes in a "Quattro box" for safe storage.