Telescopic multi-equipment vehicle
For the safe installation of luminaires, motion detectors and many other appliances in and on insulated façades. Optimised for today's insulation thicknesses, the telescopic products offer a range of uses in insulations with thicknesses from 80 to 200 mm. The two pipe entries of the base support guarantee a secure pipe connection, while the carrier arm integrated into the cable routing ensures easy and fast cable insertion. M20 pipe entries on the support: 2 pieces
| Vørunummar | 0551010101 |
| EAN | 4013456537040 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 120 mm |
| Max. insulation thickness | 200 mm |
| Min. insulation thickness | 80 mm |
| Min./max. insulation thickness | 80-200 mm |
| Supplier | RECA NORM |
For the safe installation of luminaires, motion detectors and many other appliances in and on insulated façades. Optimised for today's insulation thicknesses, the telescopic products
offer a range of uses in insulations with thicknesses from 80 to 200 mm.
The two pipe entries of the base support guarantee a secure pipe connection, while the
carrier arm integrated into the cable routing ensures easy and fast cable insertion.
M20 pipe entries on the support: 2 pieces
Advantages:
- Stable support on walls and ceilings
- For insulation thicknesses between 80 and 200 mm
- Multi-equipment vehicle for add-on appliances with a total weight of up to 5 kg
- Pipe entries on the support with internal conduit routing
- Easy cutting to insulation thickness with built-in dimensions
- Front fixing and depth stop prevent incorrect installations
- Mounting of the assembly plate/appliance socket from the front
Advice:
Maximum mounting surface for appliances: 120 x 120 mmWeight load for ceiling mounting: 5 kg
Weight load for wall mounting: 5 kg
Manufacturer: Kaiser