Telescopic appliance socket
For the secure attachment of sockets to insulated façades. Optimised for today's insulation thicknesses, the telescopic products offer a range of uses in insulations with thicknesses from 80 to 200 mm. The two pipe entries of the base support guarantee a secure pipe connection, while the carrier arm integrated into the cable routing ensures easy and fast cable insertion. With 2 screw bosses. M20 pipe entry on the support: 2 pieces Cable entries up to 16 mm diameter: 2 pieces
| Vørunummar | 0551010102 |
| EAN | 4013456537057 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Depth | 50 mm |
| Length | 68 mm |
| Max. insulation thickness | 200 mm |
| Min. insulation thickness | 80 mm |
| Supplier | RECA NORM |
For the secure attachment of sockets to insulated façades. Optimised for today's insulation thicknesses, the telescopic products offer a range of uses in insulations with thicknesses from 80 to 200 mm.
The two pipe entries of the base support guarantee a secure pipe connection, while the
carrier arm integrated into the cable routing ensures easy and fast cable insertion.
With 2 screw bosses.
M20 pipe entry on the support: 2 pieces
Cable entries up to 16 mm diameter: 2 pieces
Advantages:
- Stable support on walls and ceilings
- For insulation thicknesses between 80 and 200 mm
- Multi-equipment vehicle for add-on appliances with a total weight of up to 5 kg
- Appliance socket can be combined in the standard distance of 71 mm
- Pipe entries on the support with internal conduit routing
- Easy cutting to insulation thickness with built-in dimensions
- Front fixing and depth stop prevent incorrect installations
- Mounting of the assembly plate/appliance socket from the front
Advice:
Manufacturer: Kaiser