Tape measure, EC 2, stainless steel tape, 5 m
Stainless steel tape design for special
application: s. The handy tape measures are particularly lightweight and specially manufactured for professional use. The impact-resistant ABS housing encases innovative inner workings that redefine the product category of "pocket tape measure". A unique T-shaped buffer made from special rubber absorbs the recoil energy for minimal strain on your wrist. Stainless steel tape with black mm divisions. Tape in EC precision class 2.
| Vørunummar | 0705245 |
| EAN | 4029484308798 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 5.0 m |
| Material of housing | ABS impact-proof |
| Max. length measuring range | 5 m |
| Width | 16.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Stainless steel tape design for special applications.
The handy tape measures are particularly lightweight and specially manufactured for professional use.
The impact-resistant ABS housing encases innovative inner workings that redefine the product category of "pocket tape measure".
A unique T-shaped buffer made from special rubber absorbs the recoil energy for minimal strain on your wrist.
Stainless steel tape with black mm divisions.
Tape in EC precision class 2.
Advantages:
- A special clear varnish protects the tape effectively against wear.
- The shaft and tape outfeed are made from a special material, ensuring that the tape slides in and out incredibly smoothly and moves with exceptional ease.
Allar útgávur
