Signal cover Wall light connection box
The signal cover protects inside of the socket, screw bosses and screw heads when plastering. The KLEMMFIX® system saves up to 50% time compared to gypsum assembly. The signal cover can be used to detect the mounting position of the appliance sockets immediately.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0551010082 |
| EAN | 4013456430501 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Flame-retardant | 650°C |
| Halogen-free | Yes |
| Length | 60 mm |
| Width | 32 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The signal cover protects inside of the socket, screw bosses and screw heads when plastering.
The KLEMMFIX® system saves up to 50% time compared to gypsum assembly.
The signal cover can be used to detect the mounting position of the appliance sockets immediately.
Advantages:
- For box mounting without gypsum
- Rational, clean and time-saving
- Alignment and fixed assembly even before plastering
- Can also be used at temperatures below freezing; the special plastic remains tough and elastic
- reusable
Advice:
Must not be used with lime-based or thin plaster!Manufacturer: Kaiser