sebS hex. head dr. screw w. long dia., sim. to DIN 7504-K, galv, 8 AF 5.5 x 38
Field of Application: For St 12, St 13, St 14, St 33, St 37, UST 37, RSt 37, St 44, St 50, St 52, other unalloyed steels with a tensile strength up to 510 N/mm2, plus aluminium and other soft metals. Suitable for use in very thick materials (≥ 4.0-12 mm). Advice: Minimum screw length = clamping force + material thickness + drill bit tip length + 3 mm. Only permitted for securing inner shells (note Z-14.1-4).
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 021405538 |
| EAN | 4029484053018 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 5.5 mm |
| Drill tip length | 13.5 mm |
| External drive | WS8 |
| Head diameter | 11 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Field of Application:
For St 12, St 13, St 14, St 33, St 37, UST 37, RSt 37, St 44, St 50, St 52, other unalloyed steels with a tensile strength up to 510 N/mm2, plus aluminium and other soft metals. Suitable for use in very thick materials (≥ 4.0-12 mm).Advice:
Minimum screw length = clamping force + material thickness + drill bit tip length + 3 mm. Only permitted for securing inner shells (note Z-14.1-4).
Do not use the screw in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.