Round pan head rivet nut, aluminium, bore Ø 12.0, clamping range 0.5–3.0 mm, M10
Blind rivet nuts combine two types of fastening: 1. Rivet connection of two materials when used as a rivet. 2. Creation of a screw thread without the need for thread cutting.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0948110190 |
| EAN | 4029484790890 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Drill diameter | 12.0 mm |
| Head diameter | 16.0 mm |
| Head height | 2.1 mm |
| Max. grip range | 3.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Blind rivet nuts combine two types of fastening:
1. Rivet connection of two materials when used as a rivet.
2. Creation of a screw thread without the need for thread cutting.
Advantages:
- Creation of a thread even in thin-walled materials where thread cutting is not possible
- Access from one side; inside does not have to be accessible
- Screw connection produces the same values as a thread cut in a solid material
Allar útgávur

Rivet nut, round pan head, aluminium, bore Ø 6.0, clamping range 0.5–3.0 mm, M4
11.06.0M4
pk (100 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Rivet nut, round pan head, aluminium, bore Ø 7.0, clamping range 0.5–3.0 mm, M5
13.07.0M5
pk (100 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Rivet nut, round pan head, aluminium, bore Ø 9.0, clamping range 0.5–3.0 mm, M6
16.09.0M6
pk (100 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Rivet nut, round pan head, aluminium, bore Ø 11.0, clamping range 0.5–3.0 mm, M8
17.511.0M8
pk (100 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo