Round pan head hammer rivet, aluminium/A2, bore Ø 4.9, 4.8 x 35.0
Application: area: For attaching aluminium and sheet metal profiles, sealing strips, wall outlet profiles, roof edge profiles, chimney covers, wall copings, domed rooflights etc. onto masonry, concrete, hard plaster, wood in roofs and walls For fastenings in vehicle, container and equipment manufacturing
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0945048035 |
| EAN | 4029484527816 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Drill hole diameter in stone | 5 mm |
| Embedding depth in solid brick (h s) | 20.0 mm |
| Embedding depth in steel (h s) | 4.0 mm |
| Head diameter | 14.5 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Application area:
For attaching aluminium and sheet metal profiles, sealing strips, wall outlet profiles, roof edge profiles, chimney covers, wall copings, domed rooflights etc. onto masonry, concrete, hard plaster, wood in roofs and wallsFor fastenings in vehicle, container and equipment manufacturing
Advantages:
- Saves time as easy to handle and quick to install
- Install with a hammer, no special tool required
- Can be used in various materials
- Can be used externally due to rustproof material components
- High clamping force, good resistance to vibration and shear strength
- One mounting part for many applications
Allar útgávur

Round pan head hammer rivet, aluminium/A2, bore Ø 4.9, 4.8 x 16.0
169.512.0
pk (200 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Round pan head hammer rivet, aluminium/A2, bore Ø 4.9, 4.8 x 20.0
2015.516.0
pk (200 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Round pan head hammer rivet, aluminium/A2, bore Ø 4.9, 4.8 x 25.0
2520.521.0
pk (200 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Round pan head hammer rivet, aluminium/A2, bore Ø 4.9, 4.8 x 30.0
3025.526.0
pk (200 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo