Round pan head closed-end blind rivet, aluminium/steel, bore Ø 3.3, 3.2 x 6.5
Application: area: Blind riveting is a joining technique that saves time and reduces costs. It is particularly suitable for connections that can only be accessed from one side. Practically any installation location can be catered for using different material combinations for the riveting mandrel and rivet body.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 093703265 |
| EAN | 4029484151028 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Drill diameter | 3.3 mm |
| Head diameter | 6.0 mm |
| Head height | 1.4 mm |
| Material of mandrel | Steel |
| Supplier | RECA NORM |
Application area:
Blind riveting is a joining technique that saves time and reduces costs. It is particularly suitable for connections that can only be accessed from one side. Practically any installation location can be catered for using different material combinations for the riveting mandrel and rivet body.Advantages:
- Water- and air-tight
- Pressure-tight up to 3500 k
Pa
Advice:
Compliance with the drilled hole tolerance is important to ensure optimum functionality.Allar útgávur

Round pan head closed-end blind rivet, aluminium/steel, bore Ø 3.3, 3.2 x 12.5
6.5-8.0 mm6.512.5
pk (500 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Round pan head closed-end blind rivet, aluminium/steel, bore Ø 3.3, 3.2 x 8.0
2.0-3.5 mm2.08.0
pk (500 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Round pan head closed-end blind rivet, aluminium/steel, bore Ø 3.3, 3.2 x 9.5
3.5-5.0 mm3.59.5
pk (500 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Round pan head closed-end blind rivet, aluminium/steel, bore Ø 4.1, 4.0 x 12.5
6.5-8.0 mm6.512.5
pk (500 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo