Rivet nut, round pan head, zinc-pl., bore Ø 9.0, clamping range 0.5–3.0 mm, M6
Blind rivet nuts combine two types of fastening: 1. Rivet connection of two materials when used as a rivet. 2. Creation of a screw thread without the need for thread cutting.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 094836 145 |
| EAN | 4029484297191 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Design | With knurling |
| Drill diameter | 9.0 mm |
| Head diameter | 12.0 mm |
| Head height | 1.6 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Blind rivet nuts combine two types of fastening:
1. Rivet connection of two materials when used as a rivet.
2. Creation of a screw thread without the need for thread cutting.
Advantages:
- Creation of a thread even in thin-walled materials where thread cutting is not possible
- Access from one side; inside does not have to be accessible
- Screw connection produces the same values as a thread cut in a solid material
Design:
With knurlingAdvice:
Do not use the screw in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.Allar útgávur

Rivet nut, round pan head, zinc-pl., bore Ø 12.0, clamping range 0.5-3.0 mm, M10
17.012.0M10
pk (100 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Rivet nut, round pan head, zinc-pl., bore Ø 12.0, clamping range 3.1–6.0 mm, M10
22.012.0M10
pk (100 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Rivet nut, round pan head, zinc-pl., bore Ø 6.0, clamping range 0.3–3.0 mm, M4
10.06.0M4
pk (100 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Rivet nut, round pan head, zinc-plated, bore Ø7.0, clamping range 0.3–3.0 mm, M5
12.07.0M5
pk (100 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo