Rivet nut, countersunk head, small, A2, bore Ø 6.0, clamp range 0.5–2.5 mm, M4
Blind rivet nuts combine two types of fastening: 1. Rivet connection of two materials when used as a rivet. 2. Creation of a screw thread without the need for thread cutting.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 094864 10 |
| EAN | 4029484297405 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Drill diameter | 6.0 mm |
| Head diameter | 7.0 mm |
| Head height | 0.9 mm |
| Material | Stainless steel A2 |
| Supplier | RECA NORM |
Blind rivet nuts combine two types of fastening:
1. Rivet connection of two materials when used as a rivet.
2. Creation of a screw thread without the need for thread cutting.
Advantages:
- Creation of a thread even in thin-walled materials where thread cutting is not possible
- Access from one side; inside does not have to be accessible
- Screw connection produces the same values as a thread cut in a solid material
Allar útgávur

Rivet nut, countersunk head, small, A2, bore Ø 13.0, clamp range 0.8–3.5 mm, M10
13.0M1019.5
pk (100 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Rivet nut, countersunk head, small, A2, bore Ø 7.0, clamp range 0.5–3.0 mm, M5
7.0M511.5
pk (100 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Rivet nut, countersunk head, small, A2, bore Ø 9.0, clamp range 0.5–3.0 mm, M6
9.0M614.0
pk (100 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

Rivet nut, countersunk head, small, A2, bore Ø 11.0, clamp range 0.5–3.0 mm, M8
11.0M815.5
pk (100 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo