recamo noise dampening element M8 with sliding nut
Bracket sets are universal mounting kits for wall mounting of air-conditioning units, heating units, compressors and other heavy equipment; the wall rail is used for extra height adjustment and/or for simplifying mounting on uneven surfaces. In addition, they provide acoustic insulation by means of vibration dampers, i.e. the supports made of vulcanised rubber. These insulation elements can generally be installed on any rail.
| Vørunummar | 0859160609 |
| EAN | 4029484940318 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 40 mm |
| Diameter of threaded pin | 8 mm |
| Height | 30 mm |
| Included in delivery | <P>Noise dampening element for toothed mounting rails, 2 M8x |
| Supplier | RECA NORM |
Bracket sets are universal mounting kits for wall mounting of air-conditioning units, heating units, compressors and other heavy equipment; the wall rail is used for extra height adjustment and/or for simplifying mounting on uneven surfaces. In addition, they provide acoustic insulation by means of vibration dampers, i.e. the supports made of vulcanised rubber. These insulation elements can generally be installed on any rail.
Field of Application:
Noise dampening element for toothed mounting rails, preassembled with two M8x23-mm set screws, sliding nut, washer and locking nut, overall height 76 mm
Included in delivery:
Noise dampening element for toothed mounting rails, 2 M8x23-mm set screws, sliding nut, washer and locking nut
Allar útgávur

recamo bracket set ZS41 w. 600 mm arm hot-dip galv., outdoor use

recamo bracket set 38/40 with 560 mm arm, zinc-pl., indoor use

recamo sound insulation elements for bracket set
