recamo noise dampening element M8
Bracket sets are universal mounting kits for wall mounting of air-conditioning units, heating units, compressors and other heavy equipment; the wall rail is used for extra height adjustment and/or for simplifying mounting on uneven surfaces. In addition, they provide acoustic insulation by means of vibration dampers, i.e. the supports made of vulcanised rubber. These insulation elements can generally be installed on any rail.
| Vørunummar | 0859160608 |
| EAN | 4029484940301 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 40 mm |
| Diameter of threaded pin | 8 mm |
| Height | 30 mm |
| Max. load force | 550 N |
| Supplier | RECA NORM |
Bracket sets are universal mounting kits for wall mounting of air-conditioning units, heating units, compressors and other heavy equipment; the wall rail is used for extra height adjustment and/or for simplifying mounting on uneven surfaces. In addition, they provide acoustic insulation by means of vibration dampers, i.e. the supports made of vulcanised rubber. These insulation elements can generally be installed on any rail.
Field of Application:
Noise dampening element, height 30 mm, diameter 40 mm, with two M8x23 set screws, overall height 76 mmAllar útgávur

recamo bracket set ZS41 w. 600 mm arm hot-dip galv., outdoor use

recamo bracket set 38/40 with 560 mm arm, zinc-pl., indoor use

recamo sound insulation elements for bracket set
