recamo hammer head bolt, type 38, galvanised M10 x 80
The recamo mounting rail system consists of various rails and accessory parts in four sizes: light-duty type 27, medium-duty type 28, medium-heavy-duty type 38 and lastly the heavy-duty domestic engineering type 40
Field of Application: Hammer head fasteners are the connection element between rails/brackets and the pipe clamp. To install, the base plate is inserted into the rail and secured using the pre-installed nut and washer.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0859208180 |
| EAN | 4029484505289 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Effective length | 62.0 mm |
| Length | 80.0 mm |
| Nominal diameter | 10 mm |
| Suitable for mounting rail | 38 x 40 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The recamo mounting rail system consists of various rails and accessory parts in four sizes: light-duty type 27, medium-duty type 28, medium-heavy-duty type 38 and lastly the heavy-duty domestic engineering type 40
Field of Application:
Hammer head fasteners are the connection element between rails/brackets and the pipe clamp. To install, the base plate is inserted into the rail and secured using the pre-installed nut and washer.Advantages:
Galvanised
Secure hold
Simple installation
Type:
38/40Advice:
Sliding nut size: 30 x 18 x 6mmCorresponding load values:
Plate bending at 3800 N
Thread tear at 4700 N
Allar útgávur

recamo hammer head bolt, type 27/28, usable length 11 mm M8 x 25
11.025.028 x 30 mm
pk (100 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

recamo hammer head bolt, type 27/28, usable length 15 mm M8 x 30
15.030.028 x 30 mm
pk (100 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

recamo hammer head bolt, type 27/28, usable length 25 mm M8 x 40
25.040.028 x 30 mm
pk (100 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

recamo hammer head bolt, type 27/28, usable length 35 mm M8 x 50
35.050.028 x 30 mm
pk (100 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo