recamo hammer head bolt, type 27/28, usable length 35 mm M8 x 50
Hammer head fastener M8 x 50 The recamo mounting rail system consists of various rails and accessory parts in four sizes: light-duty type 27, medium-duty type 28, medium-heavy-duty type 38 and lastly the heavy-duty domestic engineering type 40
Field of Application: Hammer head fasteners are the connection element between rails/brackets and the pipe clamp. To install, the base plate is inserted into the rail and secured using the pre-installed nut and washer.
| Vørunummar | 0859208050 |
| EAN | 4029484140718 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Effective length | 35.0 mm |
| Length | 50.0 mm |
| Nominal diameter | 8 mm |
| Suitable for mounting rail | 28 x 30 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Hammer head fastener M8 x 50
The recamo mounting rail system consists of various rails and accessory parts in four sizes: light-duty type 27, medium-duty type 28, medium-heavy-duty type 38 and lastly the heavy-duty domestic engineering type 40
Field of Application:
Hammer head fasteners are the connection element between rails/brackets and the pipe clamp. To install, the base plate is inserted into the rail and secured using the pre-installed nut and washer.Advantages:
Galvanised
Secure hold
Simple installation
Type:
27/18 + 28/30Advice:
Sliding nut size: 22 x 13 x 4mmCorresponding load values:
Plate bending at 1300 N
Thread tear at 1800 N
Allar útgávur

recamo hammer head bolt, type 27/28, usable length 11 mm M8 x 25

recamo hammer head bolt, type 27/28, usable length 15 mm M8 x 30

recamo hammer head bolt, type 27/28, usable length 25 mm M8 x 40
