recamo CHANNEL NUT M10 galvanised, type 27/28
Channel nut M10 The recamo mounting rail system consists of various rails and accessory parts in four sizes: light-duty type 27, medium-duty type 28, medium-heavy-duty type 38 and lastly the heavy-duty domestic engineering type 40
Field of Application: Sliding nuts are fasteners between rails/brackets and the pipe clamp. To install, the nut is inserted into the rail and screwed in place by means of a threaded rod and washer. Sliding nuts are used in places where long threaded rods are needed for suspension.
| Vørunummar | 0859202710 |
| EAN | 4029484140671 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 22 mm |
| Nominal diameter | 10 mm |
| Thickness | 4 mm |
| Thread type | Metric thread |
| Supplier | RECA NORM |
Channel nut M10
The recamo mounting rail system consists of various rails and accessory parts in four sizes: light-duty type 27, medium-duty type 28, medium-heavy-duty type 38 and lastly the heavy-duty domestic engineering type 40
Field of Application:
Sliding nuts are fasteners between rails/brackets and the pipe clamp. To install, the nut is inserted into the rail and screwed in place by means of a threaded rod and washer.Sliding nuts are used in places where long threaded rods are needed for suspension.
Advantages:
Galvanised
Secure hold
Simple installation
Type:
27/18 + 28/30Advice:
Sliding nut - quality class 4.6Allar útgávur

recamo CHANNEL NUT M8 galvanised, type 27/28

recamo CHANNEL NUT M8 galvanised, type 38

recamo CHANNEL NUT M10 galvanised, type 38
