recamo angle bracket, type 38/40 galvanised 200 x 200 x 40 x 4
The recamo mounting rail system consists of various rails and accessory parts in four sizes: light-duty type 27, medium-duty type 28, medium-heavy-duty type 38 and lastly the heavy-duty domestic engineering type 40. The recamo toothed rack system completes the range with 2 profile sizes and an assortment of accessories.
Field of Application: recamo angle brackets are ready-to-fit and versatile structural elements for attachment to walls or ceilings, in shafts or directly on the mounting rail. They can be use as pipe supports or attachment points for cross beams, as supporting brackets for rails, base supports or connection elements. When screwed together, load and bend values are considerably higher.
| Vørunummar | 0859141204 |
| EAN | 4029484285495 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Height | 200.0 mm |
| Length | 200.0 mm |
| Thickness | 4 mm |
| Type | 38/40 |
| Supplier | RECA NORM |
The recamo mounting rail system consists of various rails and accessory parts in four sizes: light-duty type 27, medium-duty type 28, medium-heavy-duty type 38 and lastly the heavy-duty domestic engineering type 40. The recamo toothed rack system completes the range with 2 profile sizes and an assortment of accessories.
Field of Application:
recamo angle brackets are ready-to-fit and versatile structural elements for attachment to walls or ceilings, in shafts or directly on the mounting rail. They can be use as pipe supports or attachment points for cross beams, as supporting brackets for rails, base supports or connection elements. When screwed together, load and bend values are considerably higher.Advantages:
Galvanised
Light-duty and heavy-duty design
Versatile
Type:
38/40Allar útgávur

recamo angle bracket, type 38/40 galvanised 207 x 165 x 40 x 4
