RECA wide chisel HEX30 75x400
Optimised chisel for maximum removal rate and service life. With extra width and additional cutting effect. For the universal removal of materials on a larger scale, e.g. plaster or screed. Field of Application: Suitable for the breaking hammers BOSCH GSH 16-30 (item no. 3696 410 380) Milwaukee K1530 H (item no.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0638830475 |
| EAN | 4029484948819 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 400 mm |
| Suitable for machine type | Demolition and chipping hammer |
| Tool holding device | Hexagon socket 30 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Supplier | RECA NORM |
Optimised chisel for maximum removal rate and service life.
With extra width and additional cutting effect. For the universal removal of materials on a larger scale, e.g. plaster or screed.
Field of Application:
Suitable for the breaking hammersBOSCH GSH 16-30 (item no. 3696 410 380)
Milwaukee K1530 H (item no. 4698 464 17)
and for several machines from other manufacturers
Advice:
We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).
Allar útgávur

RECA spade HEX30 125x400
1252.8
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo