RECA ultra cutter autolock, 18 mm
Compact and robust two-component handle with excellent handling properties — slip-resistant and secure grip! The automatic stop securely fixes the blade in place. Additional safety aspect thanks to stable blade guide made from 1-mm thick metal. A 2-step knob at the rear end of the handle allows blades to be changed quickly by pressing when in the opened position. The pushed-in position provides the rear stop after the blade is inserted.
| Vørunummar | 0703600119 |
| EAN | 4029484812479 |
| Blade width | 18 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 155 mm |
| Thickness of blade | 0.6 mm |
| Weight per packaging unit | 108 g |
| Supplier | RECA NORM |
Compact and robust two-component handle with excellent handling properties — slip-resistant and secure grip!
The automatic stop securely fixes the blade in place.
Additional safety aspect thanks to stable blade guide made from 1-mm thick metal.
A 2-step knob at the rear end of the handle allows blades to be changed quickly by pressing when in the opened position. The pushed-in position provides the rear stop after the blade is inserted.
Advantages:
Equipped with a "black" ultra blade for outstanding service life and blade sharpness thanks to special heat treatment.Advice:
Includes two spare ultra blades in the reserve magazine.