RECA ultra cutter 25 mm
Heavy-duty two-component handle made of impact-resistant ABS plastic with grooved rubber inserts for safe and compact handling during heavy-duty cutting operations. Additional safety aspect thanks to stable blade guide made from 1-mm thick metal. With fixing knurled thumb screw for safely locking the blade. A blade magnet on the rear of the housing safely picks up snapped-off blade segments.
| Vørunummar | 0703600125 |
| EAN | 4029484812523 |
| Blade width | 25 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 180 mm |
| Thickness of blade | 0.7 mm |
| Weight per packaging unit | 108 g |
| Supplier | RECA NORM |
Heavy-duty two-component handle made of impact-resistant ABS plastic with grooved rubber inserts for safe and compact handling during heavy-duty cutting operations.
Additional safety aspect thanks to stable blade guide made from 1-mm thick metal.
With fixing knurled thumb screw for safely locking the blade.
A blade magnet on the rear of the housing safely picks up snapped-off blade segments.
Advantages:
Equipped with a "black" ultra blade for outstanding service life and blade sharpness thanks to special heat treatment.