RECA tile chisel ultra SDSplus 40 x 250
Optimised chisel for maximum removal rate and service life.
Application: area: With a long blade and optimal working angle for removing tiles and panels from walls, floors, stairs etc.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0638340250 |
| EAN | 4029484429110 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 250.0 mm |
| Suitable for machine type | Drill and chipping hammer, 2 - 4 kg class |
| Tool holding device | Suitable for SDS-plus |
| Weight | 0.23 kg |
| Supplier | RECA NORM |
Optimised chisel for maximum removal rate and service life.
Application area:
With a long blade and optimal working angle for removing tiles and panels from walls, floors, stairs etc.Advantages:
- Inductive hardening gives the RECA ultra chisel - recognisable by the green ultra colour tape - maximum hardness at its tip. This increases the service life by 30 % compared to a standard chisel.
- The aggressive tip angle gives the point chisel an ultra removal rate.
- The two snap teeth optimise the snap effect. The removal rate is increased by 15 %.
- ultra comfort with triple cutting edge geometry that prevents seizing in hard surfaces.
Advice:
Additional benefits: packaging ensures the tool is delivered safely and allows it to be stored conveniently