RECA spade chisel SDSplus 100x250
A classic in proven RECA quality. The chisel with an extra-wide, flexible scraper blade for removing adhesive residue and coatings over a wide area. For removing carpet, PVC, linoleum, vinyl, cork etc., as tiles or floor coverings. Spade attachment is replaceable (complete spare part set). Advice: We recommend treating the shank and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0638150250 |
| EAN | 4029484948703 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 250 mm |
| Suitable for machine type | Drill and chipping hammer, 2 - 4 kg class |
| Tool holding device | Suitable for SDS-plus |
| Weight | 0.37 kg |
| Supplier | RECA NORM |
A classic in proven RECA quality.
The chisel with an extra-wide, flexible scraper blade for removing adhesive residue and coatings over a wide area. For removing carpet, PVC, linoleum, vinyl, cork etc., as tiles or floor coverings. Spade attachment is replaceable (complete spare part set).
Advice:
- We recommend treating the shank and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).
- Scraper blade is replaceable (complete spare part set 0638 150 251)
Allar útgávur

RECA spade chisel spare part set
120
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo