RECA siphon and connector wrench with plastic jaws, 250 mm
For siphons, plastic pipes and connectors to Ø 80 mm. Fine adjustment for optimal fit on a wide range of diameters (functions such as RECA Cobra pipe wrenches). Robust, withstands high loads. Ideal for tightening and loosening of siphon connectors, plastic pipe connectors and round union nuts. For connectors and couplings with screwed connections (e.g. Cannon round plug-in connector). For gentle loosening of hoses and pipe connectors. Box joint with 25-position adjustment.
| Vørunummar | 0703800021 |
| EAN | 4029484761340 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 250 mm |
| Max. grip range | 80 mm |
| Min. grip range | 10 mm |
| Min./max. grip range | 10-80 mm |
| Supplier | RECA NORM |
For siphons, plastic pipes and connectors to Ø 80 mm.
Fine adjustment for optimal fit on a wide range of diameters (functions such as RECA Cobra pipe wrenches).
Robust, withstands high loads.
Ideal for tightening and loosening of siphon connectors, plastic pipe connectors and round union nuts.
For connectors and couplings with screwed connections (e.g. Cannon round plug-in connector).
For gentle loosening of hoses and pipe connectors.
Box joint with 25-position adjustment.
Chromium-vanadium electric steel, die-forged, oil-hardened.
Advice:
Replacement jaws are available as item no.: 0703 800 022!