RECA sabre saw blade Wave+ tooth pitch serrated edge, Special Line length 400 mm
Special blade for cutting fibre insulation materials, cardboard, foams, Styrodur, leather, rubber, paper and carpet. Tooth design: Serrated edge
Application: area: Fibre insulation materials (up to 175 / 250 / 350 mm material thickness depending on blade length), cardboard, foams, Styrodur, leather, rubber, paper and carpet
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0605508003 |
| EAN | 4029484782543 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cut | Clean, fast cut |
| Effective length | 380 mm |
| Height | 44 mm |
| Length | 400 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Special blade for cutting fibre insulation materials, cardboard, foams, Styrodur, leather, rubber, paper and carpet.
Tooth design: Serrated edge
Application area:
Fibre insulation materials (up to 175 / 250 / 350 mm material thickness depending on blade length), cardboard, foams, Styrodur, leather, rubber, paper and carpetAdvantages:
Sharp-ground tip: for precise plunge cuts without straying.Precise cuts even in thick and dense fibre insulation materials.
High blade with length of 400 mm - blade therefore stabilised and precisely follows the desired cutting direction.
Advice:
Suitable for plunge cuts!Allar útgávur

RECA sabre saw blade Wave+ tooth pitch serrated edge, Special Line length 225 mm
20522522
pk (2 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

RECA sabre saw blade Wave+ tooth pitch serrated edge, Special Line length 300 mm
28030022
pk (2 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo