RECA sabre saw blade Wave+ tooth pitch serrated edge, Special Line length 300 mm
Special blade for cutting fibre insulation materials, cardboard, foams, Styrodur, leather, rubber, paper and carpet. Tooth design: Serrated edge
Application: area: Fibre insulation materials (up to 175 / 250 / 350 mm material thickness depending on blade length), cardboard, foams, Styrodur, leather, rubber, paper and carpet
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0605508002 |
| EAN | 4029484782536 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cut | Clean, fast cut |
| Effective length | 280 mm |
| Height | 22 mm |
| Length | 300 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Special blade for cutting fibre insulation materials, cardboard, foams, Styrodur, leather, rubber, paper and carpet.
Tooth design: Serrated edge
Application area:
Fibre insulation materials (up to 175 / 250 / 350 mm material thickness depending on blade length), cardboard, foams, Styrodur, leather, rubber, paper and carpetAdvantages:
Sharp-ground tip: for precise plunge cuts without straying.Precise cuts even in thick and dense fibre insulation materials.
Precise curve cuts thanks to symmetrically ground serrated cutting edges for perfect adaption to round elements such as e.g. pipes.
Advice:
Suitable for plunge cuts!Allar útgávur

RECA sabre saw blade Wave+ tooth pitch serrated edge, Special Line length 225 mm
20522522
pk (2 stk)
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo

RECA sabre saw blade Wave+ tooth pitch serrated edge, Special Line length 400 mm
38040044
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo