RECA sabre saw blade Progressor tooth pitch 6-8 TPI length 225 mm
The specialist for wood and metal. Very fast with a long service life. Special sabre saw blade with powerful, coarse and fast cut, for wood with high-alloy (hardened) screws and nails or steel elements and fibreglass-reinforced plastic/epoxy. Ideally suited for disassembly with a longer service life! Tooth design: Cemented carbide teeth, set and ground
Application: area: Wood with high-alloy (hardened) screws and nails (5–100/175/250 mm – depending on blade length), wood with steel elements (5–100/175/250 mm – depending on blade length), steel casting pipes (diameter < 3"/6"/9" – depending on blade length), GRP/epoxy (< 100/175/250 mm – depending on blade length)
| Vørunummar | 0605510002 |
| EAN | 4029484782581 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cut | Rough, fast cut |
| Effective length | 205 mm |
| Height | 25 mm |
| Length | 225 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The specialist for wood and metal. Very fast with a long service life.
Special sabre saw blade with powerful, coarse and fast cut, for wood with high-alloy (hardened) screws and nails or steel elements and fibreglass-reinforced plastic/epoxy.
Ideally suited for disassembly with a longer service life!
Tooth design: Cemented carbide teeth, set and ground
Application area:
Wood with high-alloy (hardened) screws and nails (5–100/175/250 mm – depending on blade length), wood with steel elements (5–100/175/250 mm – depending on blade length), steel casting pipes (diameter < 3"/6"/9" – depending on blade length), GRP/epoxy (< 100/175/250 mm – depending on blade length)Advantages:
- Up to 10x longer service life in comparison to bi-metal in different demolition applications.
- Cemented carbide technology
- Very fast cutting
Allar útgávur

RECA sabre saw blade Progressor tooth pitch 6-8 TPI length 150 mm
