RECA sabre saw blade Power Combo 10/14 Metal Line length 150 mm
Sabre saw blade manufactured from innovative powder-metallurgical high-performance steel and therefore harder, more heat-resistant and more hard-wearing than bi-metal. The physical properties of the new "XLS" material create significantly smoother structures in the micro range on the cutting edges of the teeth. Tooth design: milled and side set
Application: area: For metal from 2.0 mm, non-ferrous metals & aluminium, cast metal/SML and wood with metal residues (< 60 / 110 / 160 / 240 mm - depending on blade length). Limited suitability for stainless steel!
| Vørunummar | 0605224003 |
| EAN | 4029484782253 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cut | Rough, fast cut |
| Effective length | 130 mm |
| Height | 19 mm |
| Length | 150 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Sabre saw blade manufactured from innovative powder-metallurgical high-performance steel and therefore harder, more heat-resistant and more hard-wearing than bi-metal.
The physical properties of the new "XLS" material create significantly smoother structures in the micro range on the cutting edges of the teeth.
Tooth design: milled and side set
Application area:
For metal from 2.0 mm, non-ferrous metals & aluminium, cast metal/SML and wood with metal residues (< 60 / 110 / 160 / 240 mm - depending on blade length). Limited suitability for stainless steel!Advantages:
20% faster, more resistant and more cuts per blade compared to conventional blades!Allar útgávur

RECA sabre saw blade Power Combo 10/14 Metal Line length 100 mm

RECA sabre saw blade Power Combo 10/14 Metal Line length 150 mm

RECA sabre saw blade Power Combo 10/14 Metal Line length 225 mm
