RECA push-fit weld-on piece for torque wrench with interchange system 14x18
Push-fit welding piece. With pin detent. Burnished. Type: For tool chuck 14 x 18 mm Advice: The maximum torque load of plug-in tools is based on DIN 899 and can be lower than the maximum torque of the tool used. The torque wrench must be inspected (calibrated) at specified intervals, as for every measuring tool. Calibration certificates are valid for a maximum of 12 months from the time of commissioning. If the tool is used frequently, this period should be reduced.
| Vørunummar | 0700502906 |
| EAN | 4029484521807 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Height | 21.5 mm |
| Mount square | 14 x 18 mm |
| Thickness | 12.0 mm |
| Type | For tool chuck 14 x 18 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Push-fit welding piece.
With pin detent.
Burnished.
Type:
For tool chuck 14 x 18 mmAdvice:
The maximum torque load of plug-in tools is based on DIN 899 and can be lower than the maximum torque of the tool used.
The torque wrench must be inspected (calibrated) at specified intervals, as for every measuring tool.
Calibration certificates are valid for a maximum of 12 months from the time of commissioning.
If the tool is used frequently, this period should be reduced. A period should be specified after an assessment in line with DIN EN ISO 6789, section 5.3.2, after 5000 actuations.
An electrode for tool steel must be used for the welding process (e.g. Oerlikon Supranox RS 312).
Allar útgávur
