RECA push-fit ratchet 1/2" for torque wrench w. interch. sys. 14x18
Plug-in reversible ratchet with finely toothed reversible ratchet head. With trigger function. With pin detent on plug-in square drive. Chrome-plated. Type: For tool chuck 14 x 18 mm Advice: The maximum torque load of plug-in tools is based on DIN 899 and can be lower than the maximum torque of the tool used. The torque wrench must be inspected (calibrated) at specified intervals, as for every measuring tool.
| Vørunummar | 0700502904 |
| EAN | 4029484521784 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Head diameter | 43 mm |
| Height | 43 mm |
| Mount square | 14 x 18 mm |
| Tip size | 1/2 inch |
| Supplier | RECA NORM |
Plug-in reversible ratchet with finely toothed reversible ratchet head.
With trigger function.
With pin detent on plug-in square drive.
Chrome-plated.
Type:
For tool chuck 14 x 18 mmAdvice:
The maximum torque load of plug-in tools is based on DIN 899 and can be lower than the maximum torque of the tool used.
The torque wrench must be inspected (calibrated) at specified intervals, as for every measuring tool.
Calibration certificates are valid for a maximum of 12 months from the time of commissioning.
If the tool is used frequently, this period should be reduced. A period should be specified after an assessment in line with DIN EN ISO 6789, section 5.3.2, after 5000 actuations.
Allar útgávur

RECA push-fit ratchet 1/4" for torque wrench w. interch. sys. 9x12
