RECA push-fit open-end spanner 14x18/AF 22
Plug-in open-end wrench for torque wrench with 14 x 18 mm tool mount. With pin detent on plug-in square drive. Chrome-plated. Advice: The maximum torque load of plug-in tools is based on DIN 899 and can be lower than the maximum torque of the tool used. The torque wrench must be inspected (calibrated) at specified intervals, as for every measuring tool. Calibration certificates are valid for a maximum of 12 months from the time of commissioning.
| Vørunummar | 0700502122 |
| EAN | 4029484520343 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Height | 11.0 mm |
| Mount square | 14 x 18 mm |
| Thickness | 25.0 mm |
| Weight | 160 g |
| Supplier | RECA NORM |
Plug-in open-end wrench for torque wrench with 14 x 18 mm tool mount.
With pin detent on plug-in square drive.
Chrome-plated.
Advice:
The maximum torque load of plug-in tools is based on DIN 899 and can be lower than the maximum torque of the tool used.
The torque wrench must be inspected (calibrated) at specified intervals, as for every measuring tool.
Calibration certificates are valid for a maximum of 12 months from the time of commissioning.
If the tool is used frequently, this period should be reduced. A period should be specified after an assessment in line with DIN EN ISO 6789, section 5.3.2, after 5000 actuations.
Allar útgávur

RECA push-fit open-end spanner 14x18/AF 13

RECA push-fit open-end spanner 14x18/AF 17

RECA push-fit open-end spanner 14x18/AF 19
