RECA point chisel ultra HEX30 hexagon 400 mm
Optimised chisel for maximum removal rate and service life. The all-rounder. For various types of demolition work and creating openings in concrete, clay brick masonry and many other materials. For breaking down loose stone. Forged, pyramidal tip for a wedge effect during removal. The concentrated transmission of load at the tip makes this chisel ideal for breaking open, breaking through and breaking off material. Field of Application: Suitable for the breaking hammers BOSCH GSH 16-30 (item no.
| Vørunummar | 0638830400 |
| EAN | 4029484915903 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 400 mm |
| Suitable for machine type | Demolition and chipping hammer |
| Tool holding device | Hexagon socket 30 mm |
| Weight | 1.65 kg |
| Supplier | RECA NORM |
Optimised chisel for maximum removal rate and service life.
The all-rounder. For various types of demolition work and creating openings in concrete, clay brick masonry and many other materials. For breaking down loose stone.
Forged, pyramidal tip for a wedge effect during removal. The concentrated transmission of load at the tip makes this chisel ideal for breaking open, breaking through and breaking off material.
Field of Application:
Suitable for the breaking hammersBOSCH GSH 16-30 (item no. 3696 410 380)
Milwaukee K1530 H (item no. 4698 464 17)
and for several machines from other manufacturers
Advice:
We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).