RECA Minilevel Magnetic spirit level 70 x 20 x 40 mm
The spirit level for vertical measurements Robust aluminium core housing. Rectangular aluminium frame with two precision-milled measuring faces: On the side and base. Additional cleanly cut V-shaped groove. This enables measurements to be taken on flat and curved surfaces. Ultra-strong rare-earth magnet on side and base. Hands-free alignment of metal objects. Permanently cast spirit level. The vertical measuring face is at 90° to the horizontal measuring face.
| Vørunummar | 0705400012 |
| EAN | 4029484515516 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Height | 4.0 cm |
| Length | 7.0 cm |
| Measuring accuracy (per length) | 1.0 mm/m |
| Type description | RECA Minilevel Magnetic |
| Supplier | RECA NORM |
The spirit level for vertical measurements
Robust aluminium core housing. Rectangular aluminium frame with two precision-milled measuring faces: On the side and base.
Additional cleanly cut V-shaped groove. This enables measurements to be taken on flat and curved surfaces.
Ultra-strong rare-earth magnet on side and base. Hands-free alignment of metal objects.
Permanently cast spirit level.
The vertical measuring face is at 90° to the horizontal measuring face.
Advantages:
- The spirit level for vertical measurements
- Robust aluminium core housing Rectangular aluminium frame with two precision-milled measuring faces: On the side and base.
- Additional cleanly cut V-shaped groove. This enables measurements to be taken on flat and curved surfaces.
- Ultra-strong rare-earth magnet on side and base. Hands-free alignment of metal objects.
- Permanently cast spirit level.
- The vertical measuring face is at 90° to the horizontal measuring face.