RECA Fix pipe wrench with quick adjustment 1"
The RECA fixed pipe wrench - a new generation. These new pliers make it impossible to accidentally displace the pliers shanks! Jaw width can be set rapidly and precisely and will not readjust by itself! The fixed pipe wrench also features a pinch guard to prevent crushing injuries.
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo
| Vørunummar | 0703861100 |
| EAN | 4029484512423 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 325 mm |
| Max. grip range | 42 mm |
| Min. grip range | 0 mm |
| Min./max. grip range | 0-42 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The RECA fixed pipe wrench - a new generation.
These new pliers make it impossible to accidentally displace the pliers shanks! Jaw width can be set rapidly and precisely and will not readjust by itself!
The fixed pipe wrench also features a pinch guard to prevent crushing injuries.
Advantages:
Time-saving, precise and rapid adjustment.Adjust jaw width directly on the workpiece.
No unintentional opening of pliers shanks.
Self-locking for energy-saving work.
High wear-resistance thanks to additionally hardened teeth.
Fully tempered pliers shanks for high force transfer.
Integrated pinch guard prevents crushing injuries.
Allar útgávur

RECA Fix pipe wrench with quick adjustment 1 1/2"
4256011/2
stk
Innritan verður skjótt tøk — fá prísir við at seta teg í samband við okkum: a4@a4.fo